Toaletný papier alebo pohľad naň.

Autor: Martin Haluska | 7.9.2016 o 0:00 | (upravené 7.9.2016 o 14:47) Karma článku: 3,14 | Prečítané:  163x

Toaletný papier - prostriedok na utieranie ….. :-D. Dôvodom písania uvedeného blogu je môj nový pohľad na hore uvedený produkt, ktorý zmenila moja práca. Nebudem tu robiť žiadnu reklamu produktov ani svojho zamestnávateľa.

Pokiaľ som bol len používateľom tak som riešil len vrstvy, farbu a cenu kotúčiku. Nikdy ma nič iné nezaujímalo. Potom s novou prácou prišla zmena.

    Takže toaletný papier:

    - čistá celulóza

    - recyklát

    Zdravie:

    Väčšina ľudí máme radí mäkučký a bielučký papier. Pre deti zväčša kupujeme farebné, krásne obrázky atď. Ale? Na všetko sa musí použiť chémia, lepidlá a vôňe. Naozaj som toto nikdy ale naozaj nikdy nebral v úvahu. Potom sa môžeme čudovať, že ženy majú zdravotné problémy a nie len oni “AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI”. Myslíte si, že obyčajný toaletný papier je dermatologický testovaný? Ja naozaj neviem, viem ale, že niektoré áno ale nevyskúšaš nevieš.

    Moje skúsenosti a komunikácia s ľudmi ma prilákala k písaniu. “Jedna moja známa, sa ma pýtala čo vôbec robím. Vysvetlil som jej letom svetom, čo. Tým, že sa poznáme bola naša komunikácia viac než otvorená. Pre niekoho divné, že muž sa so ženou rozpráva o ženských problémoch a požiadala ma o pomoc. Vyskúšal som jej dáť náš produkt a čuduj sa svete, spokojnosť, problémy sú preč a zatiaľ 3 mesiace ma pokoj”.

    Ekonomika:

    Toaletné papiere máme niekoľko vrstvové, niekoľko útržkové a niekoľko metrové. Dáme si malú kalkuláciu.

    Variant1 - v jednom reťazci 3 vrstvový, 150 útržkový, 18,7 metrový za cenu 0,305 EUR za kotúčik, samozrejme biely, kvetinový, voňavý a vrstvy lepené. Ja deformovaný svojou prácu riešim cenu na útržok a ta nám vychádza 0,002 EUR.

    Variant2 - 3 vrstvový, 250 útržkový, 27,5 metrový za cenu 0,46 EUR za kotúčik, nebielený, kvetinový, nie je voňavý len vnútorná rolka je parfumovaná, je embosovaný (embosovaný povrch zabezpečuje dostatočnú pevnosť a mäkkosť) a dermatologický testovaný. Cena za útržok je 0,0018 EUR.

    Variant3 - 2 vrstvový, 400 útržkov, 44 metrov za cenu 0,41 EUR za kotúčik, nebielený, kvetinový, nie je voňavý len vnútorná rolka je parfumovaná a je embosovaný (embosovaný povrch zabezpečuje dostatočnú pevnosť a mäkkosť)a dermatologický testovaný. Cena za útržok je 0,001 EUR.

Čo tým chcel básnik povedať. Toaletné papiere sú zväčša 150 útržkové a balené po 4ks to máme 600 útržkov v balíku.

Variant1 nás vyjde 1,2 EUR

Variant2 nás vyjde 1,08 EUR

Variant3 nás vyjde 0,6 EUR

Malá ekonomika a malý rozdiel pre niekoho.

    Systém:

    Pohľad na vec, čo sa klasického splachovania týka berieme na vedomie, že sa nám ťažko splachuje a čo to robí v čističkách odpadových vôd tak to už nás zväčša nezaujíma. Normy tvrdia, že by sa mal rozpustiť do 120 sekúnd :-D to ste asi nikto nevedel tak ako ja. Ak je použité lepidlo, tak je velikánsky problém s rozkladom. Ak nie je lepený, je rozklad jednoduchší. 

    Urobte si doma ľahký test: vezmite si misku s vodou, vložte si do nej 3 útržky, nechajte si ho pôsobiť 20 sekúnd a prstom v miske robte vír (to čo sa deje pri splachovaní). Čo Vám spraví papier? Niektorý sa rozpusti na kašu, po niektorom Vám ostane taky slíž a to je to spomínané lepidlo. Lepidlo je asi moc zdravé pre nás :-P

    Ekológia:

    Papierenské produkty sú vyrábané s použití výrubu stromov. Inač by to ani nešlo. Výroba je veľký proces a vždy treba byť v blízkosti vodných tokov. Na kvalitný papier zničíme stromy a niekedy znečistíme vodné toky. Samozrejme, zbierame papier a potom sa ten spracováva na ďalšie použitie ale v tomto prípade ide o recyklát, kde už nemôžeme moc tvrdiť o množstve celulózy. Áno je to ekologické ale je to vášmu zdraviu prospešné?

    Tak dám svoj malý záver.

Čo som nikdy neriešil pri toaletnom papieri som začal riešiť :-D, už nie len cena a aby moje prsty nevkĺzli kam nemajú. Zdravie je prvoradé tak ako ma presvedčila moja známa, môj syn a aj ja sám, našiel som si správnu voľbu. Pri ktorej ušetrím, chránim životné prostredie. A nie je všetko tak ako vyzerá, že cena za kotúč je dôležitá :-D lebo…

    Zdravie, cena, ekológia a systém v jednom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.


Už ste čítali?